Sist oppdatert: 23.01.2008 06:58

Størst av alt

GRY MERETE GRØNDAL
Hvem er jeg? Hvor kommer verden fra? Jostein Gaarder stiller spørsmålene til en tenåringsjente ved navn Sofie. Dagene hennes blir en reise for å finne noen av svarene. Ungdom i dag har så mange spørsmål i løpet av en hverdag. Hvilke klær bør jeg ha på meg? Hvem er mine virkelige venner? Hvilken skole bør jeg velge? Hva skal jeg bli?
Hvordan skal barn og unge oppe i alt dette finne tid til å gjøre seg en mening om livet og troen. Og hva vil det egentlig si å tro
?

Hedalen er heldig. Heldig som har fått tildelt midler til å sette igang tiltak for å kunne hjelpe barn og unge med de siste spørsmålene. Mulighet til å gi de tid og sted til å utforske sine egne tanker rundt tro. Vi lever i en kultur hvor man stadig tar valg rundt hvilke gjøremål man skal ha i løpet av en dag. Alle er opptatt av resultater og veien man må gå for å nå disse. Suksess blir målt ut ifra hva man oppnår. Hvordan kan man finne tid til spørsmålet om tro hvis man er mer opptatt av alle de praktisk gjøremålene til enhver tid?
Troen for meg er å sette lit til det jeg ikke kan se, ta på eller forstå. Det har gitt meg en frihet. En frihet til å stole på at jeg vil ta de riktige valgene i spørsmålene omkring hverdagen min og hvilken vei jeg skal gå.

I dag arbeider jeg som barne- og ungdomsarbeider i Hedalen menighet. Jeg er 24 år, oppvokst i et kristent miljø, arbeidet med kristent lag, sunget i kor, jobbet aktivt i elevråd, deltatt i dramagrupper, solgt mitt eget kunsthåndverk, fått utdannelse som faglærer i kunst og håndverk, videreutdannet meg innen kristendom, religion og livssyn og arbeidet som lærer i to år. Jeg er opptatt av hvordan man møter barn og unge i ulike situasjoner i livet deres. Ofte er dette i sammenhenger hvor barna deltar på ulike aktiviteter eller i læringssituasjoner. Det å komme til et sted som er så engasjert i arbeidet rundt de unge, er utrolig inspirerende for en kreativ sjel. Jeg velger å tro at jeg har kommet hit for å få mulighet til dele noe av de tankene, erfaringene og ideene jeg har.

Trosopplæringsprosjektet har som mål ”å skape en raus og tydelig kirke hvor barn og unge får hjelp til å leve livet i tro, håp og kjærlighet.”. Det er et privilegium å skulle ta fatt på en slik oppgave, men også en utfordring. Hvordan får vi barna som til daglig er opptatt av konkurranser, idrett og teknologi til å delta og bli trygge i kirken? Hva skaper engasjerte barn og unge i kirken og dens arbeid? Jeg vil rette en stor ære og takk til sogneprest Eiliv Lønningen som har gjort mye for prosjektet i Hedalen. Han har gitt meg spillerom til å komme med ideer og forslag til avgrensede tiltak mot ulike aldersgrupper i menigheten. Dette har blant annet resultert i dramastykker, skattejakter og rapp under gudstjenestene. Noen ganger treffer vi barna godt og får se resultatene gjennom deres utrykk for glede. Andre ganger når vi ikke nødvendigvis alle målene vi har satt oss, men det er kanskje det vi lærer aller mest av.

Menigheten har sammen med frivillige sjeler noen kontinuerlige tiltak mot de i alderen 0-18 år. De to hovedtiltakene er Salto og HUK.
Salto, Samling for Alle fra 0-12, annenhver Torsdag, holdes på Ildjarntunet fra 17.30 – 19.00. Her følges søndagsskole opplegget Sprell Levende, hvor barna får en smakebit på bibelhistorier hvor Jesus står i sentrum. I tillegg har man ulike aktiviteter, sang og leik i grupper delt ut ifra alder. Salto har vært aktiv også før trosopplæringsprosjektet ble innført, men blomstrer stadig og er derfor automatisk blitt en del av menighetens tilbud. På det meste har det vært mellom 30 og 40 barn tilstede, og tilbudet har blitt et flott samlingssted både for barn og voksne.
HUK har samlinger lørdager ca en gang i måneden. Her kan ungdom fra 7. klasse og oppover samles for å snakke, spille, leke, høre på musikk, lage mat og være sosiale. Det åpner for samtaler, diskusjoner og tid til å være seg selv.
I tillegg jobber vi med noen avgrensede tiltak mot enkelte aldersgrupper. Alle dåpsbarn og foreldre inviteres til samling for å skape felles forståelse av dåpens betydning og invitere til menighetens tilbud for barna. 4 åringene har et tilbud om skattejakt i kirken for å bli kjent med den og liturgien, i sammenheng med utdelingen av kirkebok. 6 åringene får også utdelt kirkebok på en familiegudstjenesten som tilrettelegges slik at de får delta aktivt. Når barna går i 5.klasse ønsker menigheten å gi dem en Bibel, og vi er nå i gang med et opplegg som inkluderer Salto sin utegruppe for de mellom 9 og 12 år. Samtidig inviterer vi til en familiegudstjeneste og expedisjonshelg hvor arbeid med forståelse og tilrettelegging av bibeltekster er fokuset.

Som man ser er det mange aktiviteter i menigheten, og det er fantastisk hvor godt mottatt det også har vært. Noen ganger kan det være vanskelig å vite hvordan man skal nå frem til alle, og markedsføring er alltid en utfordring. Jeg mener det er viktig å gi tid og mulighet til å tenke over hvem man er og hvordan alt er blitt til, selv om man ikke nødvendigvis forstår eller finner alle svarene med en gang. Det kan være godt med noen slike pusterom blant hverdagens gjøremål. I tillegg er det et flott sosialt samvær som jeg tror er viktig og berikende for alle. Det handler ikke nødvendigvis om å tvinge frem et svar om tro blant de unge, men å gi de verktøyene til å lettere kunne ta valget når de selv er klare for det.

Jeg synes trosopplæringsprosjektet sier noe av det viktigste om begrunnelsen for arbeidet.

”Størst av alt er barnet:
En gang disiplene kranglet om å være størst tok Jesus et lite barn og stilte det midt iblant dem, la armene om det og sa til dem: ”Den som tar imot dette barnet i mitt navn, tar imot meg. Og den som tar imot meg, tar imot han som har sendt meg. For den som er den minste av dere alle, han er stor.” Luk. 9,48. Kirkens arbeid skal kjennetegnes av dette synet på barnet og den unge. De er ikke morgendagens kirke. De er dagens kirke.” (kirken.no)

Dagens kirke og dagens menighet. Vi må gjøre kirken tilgjengelig for alle ved å gi en opplevelse tilrettelagt for de ulike gruppenes perspektiv. Det handler ikke om å forandre kirken, men tilrettelegge møtene. Jeg håper jeg kan få være med på å gjøre dette slik at broen mellom arbeidet vi gjør og kirken skal bli en synlig og naturlig del av menighetslivet.

Gry Merete Grøndal
Barne- og ungdomsarbeider Hedalen menighet.