t



Publisert:  01.10.05

 

 

Hedalsmadonnaen tilbakeføres

Torsdag 6. oktober tilbakeføres Hedalsmadonnaen til stavkirka. Et åpent arrangement på tidlig ettermiddag er nå under planlegging.  Hedalen.no vil komme med mer informasjon når programmet er klart.

Temperatur og fuktighet i stavkirka er under kontroll.  Dette gjør at Riksantikvaren har sagt ja til at Hedalsmadonnaen kan få sin opprinnelige plass.  Det betyr at kopien vil bli fjerna.

Samtidig tar Riksantikvaren med seg krusifikset og alterskapet i tillegg til et par malerier.  Disse historiske skattene skal inn til tidkrevende vedlikeholdsarbeid og vil følgelig bli borte et års tid.  Hva som skal brukes som altertavle i mellomtida, er ikke avklart.

Det som er sikkert er at det vil bli et stort oppbud av representanter fra Riksantikvaren og Oldsaksamlinga.  Hele ni personer vil følge tilbakeføringa.  Det vil pressen også gjøre.  Mandag kommer det en større artikkel om madonnaen i Aftenposten, og media vil trolig være godt representert under det åpne arrangementet i stavkirka kommende torsdag.

Relaterte saker:


Nettsideansvar: Arne Heimestøl |